Які податки треба сплатити при продажу, даруванні та успадкуванні нерухомості

 

З набуттям із першого січня 2011-го року чинності Податкового кодексу України дещо змінилися порядок сплати та ставки деяких податків, у тому числі й податку з доходів фізичних осіб, що пов’язані з продажем об’єктів нерухомості.

 

Насамперед варто зазначити, що у Податковому кодексі України під поняттям «продаж» розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування. Отже, характерною ознакою для податкового законодавства є будь-які операції, а саме: договори, інші правочини, рішення суду, які передбачають передачу права власності на об’єкти нерухомого майна.

 

Відповідно до ст.172 Податкового кодексу України, оподаткування доходу від продажу нерухомого майна залежить від двох факторів:

 

1. Перший раз протягом податкового року відчужується нерухоме майно.

 

2. Перебування нерухомого майна у власності особи не менш, як три роки.

 

Тобто перший у податковому році продаж нерухомого майна, яке належить власнику три та більше років, не оподатковується. А дохід, отриманий від продажу нерухомого майна, яке належить власнику менше трьох років або продається вдруге в податковому році, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. (З 1-го січня 2012 року ця норма не розповсюджується на об’єкти нерухомого майна, які були набуті у власність внаслідок отримання спадщини. Тобто, якщо правовстановлюючим документом є свідоцтво про право на спадщину, податок в розмірі 5 % не стягується не залежно від терміну перебування майна у власності). Платником цього податку є громадянин — власник нерухомого майна.

 

Згідно зі ст.172 Податкового кодексу України, нерухомим майном є:

 

• квартира чи її частина, кімната;

 

• житловий будинок або його частина (включаючи земельну ділянку, на якій розташований житловий будинок);

 

• садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташований садовий (дачний) будинок);

 

• земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України, залежно від її призначення (для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара; для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара).

 

При продажі іншого нерухомого майна (приміщень, будівель, незавершеного будівництва тощо), дохід оподатковується за ставкою 5%.

Наприклад. При продажі нерухомого майна нотаріус перевіряє, коли громадянин набув права власності за правовстановлюючим документом. Тобто, якщо здійснюється продаж квартири і з правовстановлюючого документа вбачається, що громадянин володіє цією квартирою понад три роки, то нотаріус також здійснює перевірку щодо факту першого продажу громадянином нерухомості в поточному році на підставі спеціального витягу з Державного реєстру правочинів. Якщо документально підтверджується факт першого продажу в поточному році, а також перебування у власності продавця квартири понад три роки, то він звільняється від сплати спеціального податку, встановленого Податковим кодексом.

 

У випадку, коли громадянин є власником нерухомого майна (квартири, житлового будинку, їх частин тощо) менше трьох років або продає таку нерухомість удруге в поточному році, то він як власник, який отримує прибуток від продажу нерухомого майна, зобов’язаний сплатити податок у розмірі 5% від суми доходу. Тому при посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна між громадянами нотаріус перевіряє оціночну вартість такого нерухомого майна та документ про сплату податку власником нерухомого майна. Оціночна вартість нерухомого майна зазначається у висновку про оцінку ринкової вартості нерухомого майна, наданому експертно-оціночною компанією, та  витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, який надається відповідним бюро технічної інвентаризації. При цьому слід зауважити, що до оподаткування береться сума, вказана у висновку експерта, якщо вона не менша за інвентаризаційну вартість, вказану у витягу БТІ. В іншому випадку до оподаткування береться сума, вказана у витягу БТІ.

 

Варто зауважити, що з прийняттям Податкового кодексу України нотаріус не перевіряє правильність обчислення та сплати податку, він перевіряє лише наявність квитанції про сплату податку. Одначе нотаріус роз’яснює громадянам положення Податкового кодексу щодо порядку обчислення та сплати податку з доходу при продажі нерухомого майна. Якщо ж громадянин бажає отримати більш ґрунтовну інформацію щодо оподаткування доходу з продажу нерухомості, то він може звернутися за роз’ясненням до органів Державної податкової адміністрації.

 

Відповідно до ст.174 Податкового кодексу України, при даруванні чи спадкуванні об’єктів нерухомого майна не оподатковується вартість нерухомого майна, що дарується або успадковується:

 

• членам сім’ї першого ступеня споріднення. Батьки, діти, дружина, чоловік не сплачують спеціального податку;

 

• громадянину, який є інвалідом I групи чи має статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, або дитини-інваліда. Таким громадянам також надана пільга — вони не сплачують спеціальний податок.

 

При даруванні або спадкуванні об’єктів нерухомого майна іншим родичам, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення (наприклад, брати, сестри, внуки, дядько, тітка тощо), вартість такого майна оподатковується за ставкою 5%.

 

У випадку, коли нерухоме майно дарується чи спадкується громадянином-іноземцем або приймається у дар чи успадковується від громадянина-іноземця (наприклад, гр. Білорусії, Росії, Польщі та ін.), вартість такого майна оподатковується за ставкою 15%.

 

При укладенні договорів дарування нерухомого майна або при видачі нотаріусом спадкоємцям свідоцтв про право на спадщину сплата податку нотаріусом не перевіряється і квитанції про сплату податку нотаріусу не подаються. Спадкоємці, які успадкували нерухоме майно, та громадяни, які отримали нерухоме майно в дарунок, зобов’язані самостійно подати річну податкову декларацію та зазначити майно, яке отримали у спадок або у дарунок, і сплатити податок не пізніше 1 травня наступного року.

 

Варто зазначити, що лише спадкоємцю, який є іноземцем, нотаріусом видається свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно за наявності квитанції про сплату ним податку з вартості успадкованого майна.

 

Джерело:

Відомості-UA.com

Автор

Тетяна Ариванюк

 

Коментарі закриті.

УМОВИ СПІВПРАЦІ

1. Послуги для ПОКУПЦІВ - БЕЗКОШТОВНІ!
2. Послуги для ПРОДАВЦІВ - 2% від вартості майна, оплата - в момент продажу. Передоплата ВІДСУТНЯ!
3. Агентство нерухомості співпрацює з продавцями виключно на договірній основі та на умовах ексклюзивності.

ГРАФІК РОБОТИ:

З понеділка по п`ятницю:
10.00 - 18.00 (зустрічі в офісі за ПОПЕРЕДНЬОЮ ДОМОВЛЕНІСТЮ!)
Субота : ВИХІДНИЙ ДЕНЬ
Неділя : 13.00-16.00 за попередньою домовленістю.

Експертна оцінка
Вам необхідна експертна оцінка? Замовте її, не залишаючи Дубна, в агентстві нерухомості! Для цього просто зателефонуйте в агентство за вказаними на сайті номерами і домовтесь про зустріч!
ПОДАЧА ОГОЛОШЕНЬ
Для того, аби Ваше оголошення зявилось на даному сайті, Вам необхідно звернутись в ПП "АН-Ваш дім" особисто, за телефонами або за допомогою електронної пошти. Відправте нам листа просто зараз
.

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: